Reflü Nedir? Reflü’nün Tedavisi Var Mı?

Reflü, her yüz insanın yirmisinde ortaya çıkan bir huzursuzluktur. Genel olarak tüketilen yiyeceklerin ve sıvıların ağıza geri dönmesi biçiminde gözlemlenir. Olması gerekenden fazla biçimde yemek tüketilmesi ve yemek bittikten sonra kısa süre içinde yatmak bu durumu harekete geçiren etkenlerdir. Reflüsü olan kişilerin uyumadan en az 2 saat önce yiyecek tüketmeleri ve yatana kadar yeniden bir şey tüketmemeleri uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Reflü, kişilerde çok değişik biçimlerde gözlemlenir. Bazen yemek borusunda bir yanma şeklinde, zaman zaman ağızda ekşi bir tat meydana gelmesiyle, zaman zaman da kaburgalar üzerinde bir baskı olarak meydana çıkabilir. Fakat tümünün neticesinde katı ve sıvı olarak tüketilen besinlerin ağıza ulaşması hali ortaya çıkmaktadır. Reflü belirtileri arasında yutma zorluğu, geğirti duygusu, hıçkırık tutması, dişlerde çok fazla çürüme ve boğaz ağrısı gibi şikayetler bulunmaktadır.

Reflü Neden Oluşur?
Reflü hastalığının ortaya çıkmasının belli bir sebebi yoktur. Midede var olan ve kaslardan gerçekleşen sfinkter kapağın, midenin içindeki asitlerin tesiriyle özelliğini kaybetmesi ve kontrol edilemez bir biçimde açılıp kapanması sonucunda midede var olan besinlerin bu kapaktan basitçe geçerek yeniden ağıza ulaşması reflü hastalığının nedenlerinden en değerli ve en yaygın görülenidir. Fakat buna ek olarak reflüye neden olan birçok hal mevcuttur.

Reflü rahatsızlığının iyileştirmesi için en önce yapılması gereken bir hekime gözükmek olacaktır. Hastanede endoskopi ve 24 saatlik bir PH-metre ile mide asit düzeyi ölçülür. Reflü iyileştirme teknikleri kişiden şahsa farklılık gösterir. Fakat herkeste temelde araştırılacak ilk konu kişinin ne yediği ne vakit ve ne kadar yediğidir. Hastalığın kolay olarak gözlemlendiği insanlarda ilaç ile iyileştirme mümkün olabilir. Bu iyileştirme de uygulanan teknikle mide asidinin üretilmesi azaltılır. Bu asit azaltıldığı için onun vazifesini görebilecek olan değişik şuruplar kullanılmaya başlanır.

İlaç iyileştirmesine cevap verilmediği hallerde cerrahi operasyon yapılması icap edebilir. Bu müdahale ile beraber istem dışı açılıp kapanan mide kapağının düzgün çalışması sağlanır. Bu sayede de özellikle geceleri uyurken yiyeceklerin ağıza gelmesine engel olunur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: