Organ Nakli Nasıl Yapılır

Organ Nakli Nasıl Yapılır

Organ bağışı, ölümünüzden sonra organlarınızın başka bir insan için kullanılmasına izin verilmesidir. Bu günümüz için herkesin yapması gereken ancak birçok kişinin de korktuğu olaylardan birisidir. Bu işlemi yapmak birçok farklı insanın hayatını kolaylaştıran ve yeniden onlara hayat veren kişileri sunacaktır.

Hangi Organları Bağışlamak Mümkündür?

Kalp, akciğer, böbrek, karaciğer ve pankreas gibi organlar başarılı bir şekilde nakil edilebilmektedir. Kalp kapağı, gözün kornea tabakası, kas ve kemik iliği gibi dokular da başarılı bir şekilde karşı tarafa nakledilebilmektedirler.

Organ Bağışını Nerelerde Yapabilirim? Sağlık Müdürlüklerinde,

Hastanelerde,

Emniyet Müdürlüklerinde

Organ Nakli Yapan Merkezlerde, Organ nakli ile ilgilenen Vakıf, Dernek…

Organ Nakli İşlemi Nasıl Düzenlenmektedir?

Organ kartını almak için 2 tane tanık gerekmektedir. Tanıkların önünde imzalaması gerekir.

Organ bağışı yapan kişi ailesini haberdar etmesi gerekir. Daha sonra çıkabilecek sorunları önlemek için; organ bağışı yapan kişinin organ bağış kartını daima yanında taşıması gerekmektedir. Kişi organ bağışından vazgeçerse kartını yanında taşımaması gerekir ve ailesini bu konuda bilgilendirmesi gerekir.

Organ Bağışını Kimler Yapmaktadır? 1979 tarih ve 2238 sayılı yasa gereği organ bağışı yapılabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olmak ve bu dileğinizi iki tanık huzurunda sözlü olarak yapmanız, ayrıca bunun bir hekim tarafından tasdik edilmesi yeterli olacaktır.

Beyin Ölümü Nedir? Bir kişi, herhangi bir nedenle yaşamsal işlevlerini tam anlamıyla yitirdiğinde, buna “beyin ölümü” denir.

Organ Bağışınızdan Kötü Niyetle Faydalanılabilir mi?

Organ bağışı yapan kişilerin organları asla onlar hayatlarını kaybetmeden alınmamaktadır. Bu nedenle de korkmanıza ve endişe etmenize gerek bulunmamaktadır. Bu kanun: Organ ve Doku Alınması, Saklanması ve Nakli Hakkında Kanun (Resmi Gazete, 3 Haziran 1979, Sayı 16655)

Nakil Nasıl Gerçekleşir?

Tüm işlemler sanki canlı bir insan vücuduna yapılırmış gibi yapılacak ve uygulanacaktır. Ayrıca tüm steril ortam ve tıbbi koşullar gerçekleşmeden organlar nakledilmeyecek ve alınmayacaktır. Kalbi durmuş bireylerin organları kadavra organ olarak adlandırılır.

Kadavra organlar kalp durduktan sonra kısa bir sürede organları çıkarılmazsa ya da özel tıbbı önlemler alınmaz ise kullanılamaz hale gelir. Bütün koşullar sağlanması durumunda bedene saygı prensibi ve organ bağışçısının organları vücuda mümkün olduğunca zarar vermeden alınır. En son o organ hastaları hayatta kalması için nakil yapılması şarttır. Canlı bir bireyden bazı organlar için uygunken bazıları için uygun değildir. Bulunması zordur. Dünyada ve ülkemizde yeteri kadar bağışçı yoktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: