Kalp ve Damar Hastalıklarına Yakalanmamak İçin Neler Yapılmalı

Kalp ve Damar Hastalıklarına Yakalanmamak İçin Neler Yapılmalı

Kalp damar hastalıkları, doğru teşhis edilmediğinde ve gerekli önlemler alınmadığında insanın hayatını kaybetmesiyle dahi sonuçlanabiliyor. Bu sebeple kalp damar hastalıkları konusunda bilgi sahibi olmak ve bazı temel şeylere dikkat etmek, bu rahatsızlıklara katılma riskinizi minimum seviyeye getirecektir.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki kalp damar hastalıklarının 4 belirgin sebebi vardır. Bunlardan birincisi sağlıklı beslenmektir. Sağlıklı beslenmeyen bireylerin, sağlıklı beslenenlere oranla kalp damar hastalıklarına çok daha fazla yakalandığı bilinen bir gerçek. Peki beslenirken nelere dikkat etmemiz gerekir biraz bunlardan bahsedelim. Aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmalı ve besin değeri yüksek yiyecekleri tüketmelisiniz. Buradaki temel nokta her besin grubundan dengeli ve yeterli şekilde almanız gerekiyor. Faydalı ve kilo yapmıyor diye sadece sebze ile beslenmek doğru bir beslenme şekli değil. Vücudunun proteine,karbonhidrata,vitaminlere,kalsiyuma,demire ihtiyacı var. Bu besin gruplarının tamamından vücudunuza günlük olarak yeterli miktarda alırsanız, kalp damar hastalıklarına yakalanma riskiniz fazlasıyla düşecektir.

İkinci en belirgin sebeplerden bir tanesi ise sigaradır. Sigara kullananlarda, kullanmayanlara göre kalp damar hastalıklarına yakalanma riski %70 daha fazladır. Sigarayı hayatınızdan çıkarmayı başaramıyorsanız da mutlaka azaltma yoluna gidin. Çünkü sigara, kalp damar hastalıkları dışında akciğer rahatsızlıklarının da bir numaralı sebebi. Bu sebeple sigarayı bırakmanız genel vücut sağlığınız açısından oldukça önemli.

Üçüncü dikkat etmeniz gereken şey ise hareket etmek, yani spor. İşiniz masa başında olabilir fakat bu yürümemek, spor yapmamak için bahane değil. Kısa mesafeli yerlere yürüyerek gidin, araba veya toplu taşıma araçlarını kullanmayın. Eğer boş vaktiniz varsa spor salonuna yazılın ve düzenli olarak spor yapın. Düzenli spor yapan bireylerde yapmayanlara oranla kalp damar hastalıklarına yakalanma riski %60 daha fazladır.

Dördüncü dikkat edilmesi gereken şey üçüncü ve birinciyle bağlantılı. Kilonuza dikkat edin. Vücudunuz kilo almaya müsaitse beslenmenizi bir uzman hekim eşliğinde düzenleyin. Zira kilo almak, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma ihtimalini fazlasıyla arttıran çok dikkat edilmesi gereken bir husustur. Kilo almamak için sağlıklı beslenme kısmında bahsettiğimiz gibi yeterli ve dengeli beslenin, düzenli olarak spor yapın ve bolca su tüketin. Su tüketimi hem vücut sağlığınız açısından önemlidir, hem de kalp damar hastalıklarına yakalanma ihtimalinizi azaltır. Su tüketimini hayatınızın bir parçası haline getirin ve günde 2,5 – 3 litre kadar su tüketin.

Eğer yukarıda bahsettiğimiz hususlara dikkat eder ve uygularsanız, kalp damar hastalıklarına yakalanmama konusunda birçok önlem almış olursunuz. Önemli olan bir hastalığa yakalandıktan sonra bunları uygulamak değil, yakalanmanın önüne geçmektir. O sebeple bana bir şey olmaz diye düşünmeyin ve sağlığınızı koruyacak bu tavsiyeleri hayatınızın bir parçası haline getirin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: