Hamlık Ağrısı ve Adele Ağrısının Sebebi ve Tedavisi

Hamlık Ağrısı ve Adele Ağrısının Sebebi ve Tedavisi

Özellikle spor yapan insanların en sık yaşadığı sakatlıklar arasında kas ağrısı ve arka adale ağrıları geliyor. Bu ağrılar birden fazla sebepten kaynaklanıyor olabilir. Öncelikle hamlık ağrısı ile başlayalım. Spora uzun süre ara veren bireyler, tekrar spora başladıklarında özellikle ilk antrenman sonrasında çok büyük hamlık ağrısı çekerler. Bu ağrı antrenmanın hemen sonrasında değil de, bir gün sonra kendisini tam anlamıyla belli eder. Bu her insanın yaşadığı, oldukça doğal bir ağrıdır. Uzun süredir yük binmeyen kaslarınıza spor ile birlikte büyük bir yük biner ve bu ufak çaplı yırtıklara yol açar. Bu yırtıkların iyileşmesi, kaslarınızın da büyümesini beraberinde getirir. Çünkü kaslar zorlamaya bağlı ufak yırtıkların iyileşmesiyle büyüyen bir yapıya sahiptir. Vücut geliştirme sporuyla uğraşanların sürekli daha fazla ağırlık altına girmesinin, kaslarını daha fazla zorlamasının sebebi de budur. Kas zorlandıkça, ufak tefek yırtıldıkça daha da büyür, güçlenir ve hacimlenir.

Hamlık ağrısının geçmesi için bazı yöntemler olsa da bunlar ancak dinlenme ile eşzamanlı olarak uygulandığında doğru sonuç verir. Hamlık ağrısı çeken bireyler ağrı yaşadıkları bölgeye buz tedavisi uygulayabilirler. Buz tedavisi ile hamlık ağrısını dindirebilir, kasların onarılma süresini kısaltabilirsiniz. Bunun yanı sıra kas gevşetici kremler ağrı yapan bölgelere uygulanarak kasların gevşemesi sağlanabilir. Bu da sizi rahatlatacak, kas ağrılarınızın daha çabuk iyileşmesine yol açacaktır.

Bunun yanı sıra hamlıkla alakası olmayan, ters hareketlerle veya aşırı yüklenmeye bağlı ortaya çıkan kas ağrıları, yırtıkları olabilir. Bu ağrı ve yırtıklar hamlık ağrısına göre ilgilenilmesi, üzerine düşülmesi gereken ve tedavisi hamlık ağrısı kadar kolay olmayan ağrılardır. Özellikle adale yırtıkları, iyileşmesi vakit alan rahatsızlıklardandır.

Adale yırtılması veya çekmesi problemleriyle karşı karşıyaysanız hamlık ağrısında olduğu gibi buz tedavisi sizin için eşsiz bir tedavidir. Hamlık ağrısından farklı olarak yırtık olan bölgeye sıkı bandaj yapılarak ağrının azalması sağlanır ve iyileşme süresinin kısalması amaçlanır. Sıkı bandajı yaptıktan sonra buz tedavisini bandajın üzerinden uygularsanız hem buzun tenle teması esnasında aşırı soğuğa bağlı cildinize zarar vermemiş olursunuz. Eğer ağrılarınız dayanılmaz bir hale geldiyse ağrı kesici ilaçlarla tedavinizi daha rahat şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Adale yırtığının iyileştiğinden tamamen emin değilseniz mutlaka spora geri dönüşünüzü ufak, sizi zorlamayacak şekilde gerçekleştirin. Herkesin kapıldığı bir yanılgı, ağrının geçmesiyle birlikte tamamen iyileştiğini zannetmektir. Vücut kasların onarım sürecini devam ettiriyorken tamamen iyileştiğiniz yanılgısına kapılır ve futbol gibi kaslara fazlasıyla yük binen ve ani hareketlere bağlı sakatlıkların fazlasıyla yaşandığı sporları yapmaya geri dönerseniz sakatlığınızın tekrar nüksetmesi muhtemeldir. Bu sebeple tedavi sonrası hafif yürüyüşler, hafif tempolu koşularla tedavi sürecinizi sürdürün ve tamamen iyileştiğinden emin olmadan kesinlikle aktif spor hayatınıza geri dönmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: