Gebe Kalmak İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Gebe Kalmak İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Gebeliğin, bir kadın için hayatının en önemli zaman dilimi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Genellikle gebelik dönemi anne adaylarının gözünü korkutsa da, eşsiz anne olma duygusunu tatmak isteyen kadınlar bunu göze alarak çocuk sahibi olmaya karar verirler. Peki anne olabilmek, yani gebe kalabilmek için nelere dikkat edilmeli bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki korunmayı tamamen hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor. Korunmayan çiftlerin 1 seneye yakın bir süre içerisinde %85 gibi bir oranda mutlu sona ulaştığı istatistiki bir veri. Bunun yanı sıra cinsel birliktelik süresi arttırılmasının da gebelik ihtimalini arttırdığını söyleyebiliriz. 2 yada 3 gün arayla, 1 ay boyunca sürdürülen cinsel birliktelik süreci sonunda gebe kalma ihtimaliniz oldukça fazladır. Sadece belirli gün ve zamanlarda ilişki yaşıyorsanız, bu süreci genele yayamıyorsanız bu durum gebe kalma ihtimalinizi azaltır.

Adet döngünüzü takip etmeniz de gebe kalmanız hususunda size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Adet döngüsünün ortası, yani adet olduktan sonraki 14. gün en verimli dönem olarak adlandırılıyor. Bu dönemden bir gün önceden başlayarak 1-2 gün sonrasına kadar düzenli olarak ve korunmasız şekilde birliktelik yaşamanız gebe kalma ihtimalinizi arttıracaktır.

Ayrıca gebelik düşüncesi ilk aklınızda belirdiği günden itibaren doğum kontrol haplarınızı hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor. Çünkü doğum kontrol hapları vücudun hormonal yapısında bazı değişikliklere yol açar ve hamile kalma ihtimalinizi düşürebilir. Bu sebeple gebelik fikri kafanızda belirginleşmeye başladığı ilk günden doğum kontrol haplarını bırakmak, gebe kalma ihtimalinizi arttıracaktır.

Bir başka faktör de stres. Öncelikle hayatınızın stresli bir dönemindeyseniz buna bağlı olarak gebe kalamıyor olabilirsiniz. Hayatınızda stres yaratan faktörleri hayatınızdan çıkartın. Eğer stresli döneminizden kurtulamıyorsanız gebe kalamamak sizi ekstra olarak strese sokacaktır. Bu sebeple gebelik kararını verdiğinizde hayatınızın sakin ve rahat bir döneminde olduğunuzdan emin olun, psikolojik olarak kendinizi iyi hissedin ve gebelik fikrini tamamen özümseyin.

Eğer stresten kurtulmakta yetersiz kalıyorsanız eşinizle birlikte baş başa bir tatil yapmak size iyi gelebilir. Böylece hem stresten arınmış olur, hem de şehir hayatının sıkıntısından kurtulmuş bir şekilde sağlıklı vakit geçirebilirsiniz. Bu rahat tatil ortamı da gebe kalma ihtimalinizi arttıracaktır.

Ayrıca gebe kalma sürecinde ve gebelik sürecinde sigara kullanıyorsanız bu sizin en büyük düşmanınız olacak. Sigara içtiğiniz halde gebe kalabilirsiniz ama sigara içmek gebe kalma ihtimalinizi azaltır. Ayrıca gebe kaldıktan sonra da bebeğin sağlıklı şekilde dünyaya gelmesi açısından sigarayı bırakmanız büyük önem taşıyor. En azından gebeliğe karar verdiğiniz süreçten doğuma kadar sigarayla aranıza mesafe koyup sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebilirsiniz. Bunun yanı sıra alkol de sigara ile aynı kategoride değerlendirilebilir. Alkol kullanan bireylerin de gebe kalma ihtimalleri düşüyor. Alkol ve sigarayı hayatınızdan tamamen çıkararak hem sağlıklı bir yaşama, hem de sağlıklı bir gebelik sürecine yelken açabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz alkol ve sigara hususu sadece kadın için değil, erkek için de geçerlidir. Alkol ve sigara erkeğin sperm hücrelerinin kalitesini düşürür. Bu da gebe kalma ihtimalinizi fazlasıyla azaltır. Bu sebeple anne-baba olmak isteyen bireylerin sigara ve alkol ile aralarına mesafe koymaları oldukça önemlidir.

Bir başka önemli faktör de doğru pozisyon. İlişki esnasında uyguladığınız pozisyon, hamile kalma ihtimalinizi arttırabilir. Buradaki temel mantık spermin döllenebilmesi için uygun noktalara rahat şekilde ulaşabilmesinin sağlanmasıdır. Gebelik konusunda en uygun ve doğru pozisyonun misyoner olduğunu söyleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: