Fitil Ne İşe Yarar, Neden Kullanılır?

Fitil Ne İşe Yarar, Neden Kullanılır?

Anüs yoluyla verilen mumlu veya jelli maddedir. Bağırsağa değer değmez bağırsağın ısısı ile erir. Bağırsağın ısısı ile çözülerek ve bağırsaklar tarafından kolaylıkla soğurulabilecek hale gelir. Bazı durumlar da örneğin mide bulantısı ve kusma olduğu zaman, ağızdan ilaç verilmez; bu durumda fitil veya kalçaya yapılan iğneler kullanılır.

Fitil Nasıl Uygulanır?

Fitil uygulaması kolay bir şekilde yapılır. Önce hasta düz bir zemine yan bir şekilde yatırılır. Sonra kalçası iki tarafa ayrılır. Sonrasında fitili yavaşça ve dikkatli şekilde anüsten itilir. Hijyenik olmasını isterseniz eldiven kullanılması gerekir. Çıplak elle yapılacaksa tırnakların kesilmesi gerekir.

Fitillerin Kullanım Alanları

· Mide Bulantısı ve Kusma Rahatsızlığı olan kişilerde,

· Astım Hastaları olan kişilerde,

· İlaç Sevmeyen ya da ilaç alırken aşırı ağlayan çocuklarda,

· Yaş itibariyle ilaç almaya müsait olmayan kişilerde,

· Durumu oral yolla ilaç almaya müsait olmayan kişilerde,

Kadınsal hastalıkların söz konusu olduğu durumlarda doktorlar tarafından tavsiye edilen ilaçlar arasında vajinal fitiller çoğunluktadır.

Vajinal Fitiller

Vajinit, yani vajinal akıntı tedavisi gören hastalar cinsel ilişkiden kaçınması gerekir. Bunun nedeni fitilin en derin yere koyulması gerekir. Akşam kullanılması gerekir. Çünkü uyumadan önce konulabilir ve kayması engellenerek sağladığı fayda çok önemlidir. Kremler vajina içine sürülmez. Sadece kaşıntı olan yerlere sürülür. Kadınlar genellikler korkarlar vajinal fitil kullanmak konusunda. Nedeni ise fitili yerleştirirken canlarının acıyacağını ya da doğru yere yerleştiremeyeceklerini düşünmektedirler. Ancak doğru kullanılması acı vermemekle birlikte hastalığı yani akıntıyı giderir.

Vajinaya Fitil Nasıl Yerleştirilir?

En uygun zaman gece saatleridir. Ellerinizi yıkayıp kurulamanız gerekiyor. Daha sonra yatağa uzanıp vajinal fitili kabından çıkarın. Fitilin ince yerinin vajinadan içeri doğru itin. Fitil kaygan olduğundan acı hissi vermeyecektir. Fitil içeri girdikten sonra rahminizi bir süre sıkarak bekleyin. Bu şekilde fitili vajinaya yerleştirmiş olursunuz. Ayağa kalkabilirsiniz. Bakire bayanlar kullanamaz.

Bebeklerde Fitil Nasıl Kullanılır?

Bebeklerde genellikle tavsiye edilen bir yöntemdir. Fitilin bebeklerde kullanırken çok dikkatli davranılması gerekir. Bebeğinizin altını açarak uygun hale getirilmesi gerekir. Fitil yerleştirmeden önce krem sürülmeli ya da zeytinyağı sürerek kayganlaştırılır. Bebek sakin olması gerekir. Ayaklarından sıkıca tutarak yavaşça havaya kaldırın, aynı anda bebeğinizin, ayaklarını bebeğinizin başına doğru biraz daha yaklaştırın. Bu sayede rahat bir pozisyon elde etmiş olursunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: