Düzenli Yürüyüş İle Kilo Vermek

Düzenli yürüyüş yapmak, bir düzene oturtulduğu zaman insan sağlığı açısından son derece önemli bir hal almakta. Ancak belirli bir düzen içinde olmayan yürüyüşlerin kısa vadede bir getirisi bulunmuyor. Bununla birlikte açık havada yapılan yürüyüşler, koşu bandı üzerinde yapılanlarda göre çok daha sağlıklı. Çünkü bir taraftan yürüyüş yaparken diğer taraftan da ciğerlerin temiz hava teneffüs etmesi sağlanıyor.
Yürüyüş sırasında asıl vücuttaki kaloriyi yakmak. Bu yakılan kalorinin ölçüsü ise mevcut kilonuz ve yürüdüğünüz mesafe. Ortalama 6 kilometre yürüyen bir kişi yaklaşık olarak 400 kalorinin yakılmasına sebep olmakta. Bu hesaptan yola çıkarak düzenli bir yürüyüş sisteminde kabataslak ne kadar bir kalori yakılacağı da hesap edilebilir. Bunu hesabı net bir şekilde takip etmek isteyenler için günümüzde düzenli yürüyüş yapan insanların tercih ettikleri çeşitli araçlar mevcut. Bu araçlar sayesinde gidilen mesafeyi ve yakılan kaloriyi takip etmek mümkün. Bu araçların yerine akıllı telefonlardaki çeşitli aplikasyonlar da kullanılabilir.

1 Kilometrede 2000 Adım
Düzgün bir şekilde kilo vermek için düzenli yürüyüş yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi 1 kilometrelik bir mesafede 2000 adım sınırını geçmemek. Bir başka değişle 1 kilometrede 100 kalori yakılması gerekiyor. Bu durum yarım kilo vermek için yaklaşık olarak 3500 kalori yakılmasını gerektirmekte. Haftaya bölündüğünde 1 günde 500 kalori yakılması icap ediyor. Yani günde 10 Bin adım. Düzenli yürüyüş yapılsa da bazen bu rakamlara ulaşmak sorun olabilir. Çünkü yürüyüş için zaman ayırmak gerekiyor. Ancak eksik kalan kilometreleri başka yöntemlerle tamamlamak mümkün.

Bu yöntemlerden bir tanesi toplum taşıma araçlarını daha az kullanmak. İş yeri yürüyüş mesafesinde olmasına rağmen toplu taşıma araçları kullananlar yürümeyi tercih edebilirler. Ya da işyerlerine 15 dakikalık bir yürüme mesafesinde inip buradan yürünebilir. Asansör kullanmak yerine merdiven ile makul seviyedeki katlara çıkılabilir. Çocuklarını okula götürüp, okuldan alan veliler bu işlerini yürüyerek de yapabilirler. Bu sayede düzenli yürüyüş yaparken eksik kalan kilometreleri tamamlamak mümkün olacaktır.

Düzenli yürüyüş yapmak isteyenler bu işe hemen hızlı bir şekilde başlamamalılar. İlk başlayanlar 15-20 dakikalık yürüyüşler yapabilirler. İlerleyen dönemlerde ise süreyi yavaş yavaş uzatarak yarım saate, sonrasında ise bir saate çıkarıp, ondan sonra bu yürüyüşleri bir saatte sabitlemek ve mümkünse bir saatten aşağıya düşürmemek düzenli yürüyüş yapmaktan maksimum yararı sağlamak açısından son derece önem taşımaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: