Doğum Kontrol Hapı Kullanmanın Zararları

Doğum Kontrol Hapı Kullanmanın Zararları

Doğum kontrol hapı hormonal doğum kontrolünün en çok tercih edilen şeklidir. Doğum kontrol hapları yalnızca gebeliği önlemek için değil; aynı zamanda adet döngüsünü düzene oturtmak için de kullanılmaktadır. Bununla birlikte, yeterince tartışılmayan şey doğum kontrol hapının bu sorunları düzeltmediği, yalnızca üzerini örttüğü olduğudur. Doğum kontrol hapının size uygun olduğundan emin misiniz? Belki hapın sizin için doğru çalışmadığına işaret eden bazı sinyaller gelmeye başlamıştır:

1. Doğum kontrol hapı cinsel isteksizlik yapar mı?

Doğum kontrol hapı esas olarak cinsel hormonlarınızın yerini alır. Hap kullanmadan ovülasyona girip yumurta ürettiğinizde vücudunuz bir ayda salgılanan testosteronun yarısını salgılar. Bu da libido seviyenizin büyük kısmını oluşturur. Ne var ki, doğum kontrol hapı kullandığınızda yumurta üretmezsiniz ve dolayısıyla testosteron da. Testosteron önemlidir çünkü cinsel organlarınızı daha duyarlı yapar ve bu da daha yüksek libido ve daha doyurucu bir cinsel ilişki anlamına gelir.

2. Doğum kontrol hapı baş ağrısı yapar mı?

Doğum kontrol hapı kullanmaya başladıktan sonra ilk defa kronik baş ağrısı ya da migren yaşamaya başladıysanız bu östrojene duyarlı olduğunuza işaret eder. Doğum kontrol hapı neden baş ağrısı yapar henüz kesin olarak belirlenmiş değildir ancak uzmanlar bunun östrojen seviyesini yükseltmesiyle alakalı olduğu düşünülüyor.

3. Doğum kontrol hapı kilo aldırır mı?

Yapılan araştırmalar doğum kontrol hapı kullanan kadınların kullanmaya göre %60 daha az kas kütlesi kazandığını gösteriyor. 10 hafta süren bir eğitim programına katılan katılımcıların yarısı doğum kontrol hapı kullanıyor, yarısı kullanmıyordu. Programın sonunda doğum kontrol hapı kullanmayan kadınlar kas miktarını artırdı. Doğum kontrol hapı kullanmayan kadınların kas yapımı hormon seviyeleri daha yüksekti ve kortizol gibi kas kaybına neden olan hormonlar daha düşük seviyedeydi. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlar ise yüksek kortizol sebebiyle kas kütlesi kazanmakta zorlanıyordu. Bu aynı zamanda doğum kontrol hapı kilo vermeye engel mi sorusunun da cevabı. Engel değil.

4. Doğum kontrol hapı depresyona neden olur mu?

Araştırmadaki kadınların bir çoğu antidepresan ile doğum kontrol hapının birlikte kullanımı için doktorları tarafından teşvik edildiği için kesin bir sonuca varılamasa da tıp bu ikisi arasındaki ilişkiyi kabul etme eğiliminde. Östrojen ve progesteron beyin kimyamızı etkilerken bu hormonların düzeyini değiştiren hapların ruh halimiz üzerinde de etkisi olacağı inkar edilemez.

07

Doğum kontrol hapı vücudunuzun B vitamini (özellikle B1 ve B6) rezervlerini tüketir ve doğum kontrol hapı kullanmaya başladığınızda yorgunluk, mide bulantısı ve halsizlik hissetmeye neden olabilir. Uzun vadede gerekli vitamin ve minerallerin eksikliği tüm hormonal sisteminizi risk altında bırakmaktadır.
Hormonal bir sorununuz varsa bunun altında yatan neden beslenme ve yaşam tarzınız olabilir. Doğum kontrol hapı hormonal sorunlarınızın tek cevabı değildir. Yani çözüm iki aşamalıdır:
– Doğum kontrol haplarına güveniyorsanız adet döngünüzü izlemeye başlayın ve doğum kontrolü için hormonlarınızı etkilemeyen prezervatif gibi seçeneklere yönelin.
– Hormonal sorunlarınızın temel nedenini değiştirmek için beslenme ve yaşam tarzınız konusunda bir özeleştiri yapın. Yediklerimiz kimyamızın yapı taşları haline gelir. Yediklerimizin içerdiği şeker, GDO ve toksinlerin miktarı arttıkça vücut kimyamız da bundan olumsuz etkilenecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: