Çocuk sahibi olamayan birine söylememeniz gereken 9 şey

Çocuk sahibi olamayan birine söylememeniz gereken 9 şey

 
Kansere yakalanmış bir arkadaşınıza boş vermesini söyler misiniz? Kısırlık da kanser gibi bir hastalıktır. Üstesinden gelmesi zor bir travmadır ve hassasiyet gerektirir.
 

1. “Rahat ol, hamile kalacaksın.”

Kısırlık sorunundan muzdarip bir kadına rahatlamasını söylemek hastalığı konusunda hastayı sorumlu tutmaktır ve yanlıştır. Kısırlık vakalarının büyük çoğunluğu tüplerin tıkanmış olması ya da zayıf sperm üretimi gibi tamamen biyolojik bir nedene bağlıdır. Rahat olup beklemeniz tüpleri açmayacak ya da sperm kalitesini artırmayacak.
 

2. “Evlat edinirseniz olacak.”

Yanlış kere yanlış. Evlat edinmenin stresi azalttığı için gebe kalmaya yol açacağı inancı batıldır. Çok sayıda çalışma evlat edinmeyle gebe kalma arasında bir bağ bulamamıştır. Gerçek şu ki kısırlık sorunu yaşayan ve tedaviden vazgeçmiş insanlar bu durumu kabullenir ve içine kapanır. Bununla birlikte, birisi evlat edindikten sonra gebe kalırsa bunun haber değeri yüksektir. Kulağınıza daha kolay gelir.
 

3. “Allah böyle istemiş.”

Hiç kimse Allah’ın diğerleri için planladıklarını bilemez. Bununla birlikte, çaresizce bebek sahibi olmaya çalışan biri için Allah’ın başarılı olmalarını istemediğini ima etmek müdahaleci ve kırıcıdır. Kısırlık sorunu yaşayan insanlar belki daha sonra gebe kaldıklarında ya da çocuksuz mutlu bir hayat sürdüklerinde kendileri bunun yaratıcının planı olduğunu düşünebilir. Yine de bunu söylemek size düşmez.
 

4. “Doktor yanlış teşhis etmiş olabilir, başka doktorlara da gidin.”

En yetenekli kadın doğum uzmanı dahi %100 gebelik oranına sahip değildir. Tanıdığınız yerel bir doktorun bu konuda çok başarılı olduğunu söylemek düşünceli ancak bu konuda son kararı hastaya bırakmanız daha nazik olacaktır.
 

5. “Kendinize iyi bakmazsanız böyle olur…”

Bu sıklıkla şu diğer önerilerle birlikte devam eder: Kilo al/ver, egzersizi bırak, kafein ve alkol almayı bırak…”
Bazı yaşam tarzı alışkanlıklarının hem kadınlarda hem de erkeklerde doğurganlık üzerinde olumsuz etkisini destekleyen araştırmalar yayınlanmış olmasına rağmen bu kişinin doktorunun onları eğitmesi içindir.
 

6. “Bak benim hamile karnıma dokunur ya da bebeğimi tutarsan sana da bulaşır.”

Hamile kadınlar ve bebeklere çok yakın yaşamak aslında kısırlık ile mücadele edenler için son derece acı verici olabilir. Hayatlarında bugüne kadar kimseye karşı kıskançlık hissetmemiş kadınlar başkaları hamileliklerini ilan ettiklerinde onları kıskanabilir; bebek ve küçük çocukların yoğunlukla bulunduğu toplumsal olaylardan kaçınmak için mazeretler bulabilirler. Bu anormal değildir.
 

7. “Çok çalışıyorsunuz.”

Çoğu insan çok çalışmasına rağmen hamile kalmak için çabalaması gerekmez. Ağır bir işte çalışmak kısırlığa neden olmaz. Bununla birlikte, stres vücutta güçlü etkiler bırakabilir ve kısırlıkla stres arasında bir ilişki vardır. Son veriler, kadın ne kadar gerginse hamile kalmasının da o kadar zor olduğuna işaret ediyor. Aynı zamanda stres azaltıcı stratejiler uygulayan kadınların daha yüksek gebelik oranlarına sahip olduğunu gösteriyor. Fakat yine de birisini sorunlarının sebebi olmakla suçlamak yerine onunla birlikte yoga ya da meditasyon sınıflarına katılmayı teklif edebilirsiniz.
 

8. “Çok istiyorsan benimkini al?”

Bu espri size komik görünebilir ama sağlıklı bir bebek sahibi olmak için dua eden birine değil. Çocuk sahibi olamayan insanlar yeğenleri, arkadaşlarının ve komşularının çocuklarıyla özel bağ kurarlar ancak sizin çocuklarınıza ilgi göstermesini beklememelisiniz.
 

9. “Çok beklediniz.”

Erkek ve kadınlarda ilerlemiş yaşın doğurganlığı olumsuz etkilediğine işaret edilmesine rağmen özellikle 30’lu yaşların etkisi aşırı vurgulanmamıştır. 40’lı yaşlarında sağlıklı çocukları olan bir çok kişi olduğu gibi 20’li yaşlarında çocuk sahibi olamayan bir çok insan var. Ve 38 yaşında bir kadına hamile kalmak için çok yaşlı olduğunu söylemek ona destek olmak olmuyor.
 
Destekleyici olun ve ona karşı özenli bir dil kullanın. Çocuk sahibi olamayan çoğu insanın bu yolculuğu annelik duygusunu tatmasıyla son bulur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: