Burun Estetik Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun Estetik Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun estetiği ameliyatı sonrası, burnunuzun bakımına ve korunmasına fazlasıyla dikkat etmek zorundasınız. Çünkü burnun iç yapısında büyük tahribatlara ve değişimlere yol açan bu ameliyat, düzgün ameliyat sonrası işlemleri uygulanmadığı takdirde onca emeğin ve paranın boşa gitmesine yol açabilir.

Ameliyat sonrası uygulanan tekniğe göre burnunuzdaki tahribata bağlı olarak göz altlarınızda şişlik ve morluk olabilir. Bu morluk ve şişliklerin azlığı yada fazlalığı burun yapınızla ve uygulanan teknikle ilgilidir. Hiçbir şekilde olumsuz düşünmeyin, bu morluklar ve şişlikler kısa bir sürede inecek ve istediğiniz yüz yapısına kısa bir süre içerisinde kavuşacaksınız.

Doktorunuzun ameliyat sonrası uygulamanız için verdiği kremleri, burun spreylerini düzenli ve aksatmadan kullanın. Ayrıca doktorunuz sizi burnunuza masaj uygulamanız hususunda uyardıysa bu uyarıyı da mutlaka dikkat alın. Çünkü buruna uygulanan masaj işlemi, burundaki ödemlerin çok daha çabuk iyileşmesine ve istenen görünüme çok daha kısa bir sürede kavuşmasını sağlayacaktır. Masaj işleminin gerekliliği, doktordan doktora değişiklik gösterebilir. O sebeple doktorunuzun bu yönde bir isteği olmadıysa bu işlemi uygulamanıza gerek yok. Burada temel nokta doktorun uyguladığı ameliyat yöntemi. Yöntemler doktordan doktora değişebildiği için ameliyat sonrası masaja ihtiyaç duyuyorsanız bunu doktorunuz size mutlaka bildirecektir.

Bunun yanı sıra burunun bir süre boyunca hassas olacağı yadsınamaz bir gerçek. Bu sebeple burnunuza herhangi bir darbe almamaya dikkat edin. Sağlam bir buruna zarar vermeyecek bir darbe, yeni ameliyat olmuş ve tam oturmamış bir buruna zarar verebilir. Şekil bozukluklarına, kıkırdak zedelenmelerine veya kemik eğriliklerine sebebiyet verebilir. O sebeple girdiğiniz ortamlarda, toplu taşıma araçlarında burnunuzu mutlaka kollayın ve herhangi bir darbeden sakının. Bu süre ortalama 2-3 ay kadar sürebilir. Sürecin uzun yada kısa olması tamamen ameliyat olduğunuz doktora ve onun uyguladığı tekniklere bağlı.

Eğer sporla ilgileniyorsanız ameliyattan 1 ay kadar sonra hafif şekilde spor yapmaya başlayabilirsiniz. Fakat yaptığınız sporun türü oldukça önemli. Futbol, basketbol gibi temaslı sporlardan 5-6 ay kadar uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Zira bu sporlarda burun için tahribata yol açabilecek darbe alma ihtimaliniz çok yüksek. Bunun yerine koşu, yürüyüş, hafif ağırlıklarla yapılan sporlara yönelebilir ve spor hayatınızı bir süre bu şekilde sürdürebilirsiniz.

Ayrıca gözlük kullanıyorsanız ameliyat sonrasında doktorunuzun belirlediği süre zarfı içerisinde gözlük kullanımına ara vermeniz gerekebilir. Bu durum genellikle kemiğe yapılan müdahelelerin yüksek olduğu burun estetiği ameliyatlarında geçerlidir. Burundaki yapı tamamen değiştiği için, gözlük kullanımı şekil bozukluklarına yol açabilir. O sebeple doktorunuza bu hususta danışarak gözlük kullanıp kullanamayacağınızı, kullanabilecekseniz hangi sıklıkla kullanabileceğinizi mutlaka sorun.

Şunu da unutmayın. Burnunuzun tamamen oturması, istenen, beklenen şeklini alması 6 ay ile 1 sene arasında sürer. Ameliyattan sonra burunda fazla ödem olduğu için tam ve net şekilde istediğiniz sonucu göremiyor olabilirsiniz. Paniğe kapılmayın. Burnunuzdaki şişlik, kalınlık bir süre sonra inerek yerini ince bir görünüme bırakacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: