Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

Böbrek kanallarında oluşan sert minerallerin düşürülmediğinde ya da alınmadığında hayatınız olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Böbrek taşı düşürme işleri, böbreklerinizde yer alan taşların büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir.

Böbrek Taşı Nedir?

Böbrek taşı böbrek kanallarında oluşan mineral de bulunan sert yapıya böbrek taşı denir. Böbrek taşının kesin bir nedeni yoktur. Genetik ailevi olabilir, doğuştan idrar yollarında sıkıntı olabilir kesin bir nedeni yoktur. Aynı zamanda tiroit hastalıkları metobolizma hastalıkları kronik bağırsak hastalıkları da böbrek talı oluşumun da etkili olabilir.Böbrek taşı, böbreğin pelvisinde, havuzcuğunda, yani kısacası idrarın bulunduğu her yerde oluşabilme ihtimali vardır.

Böbrek Taşı Olanların Yapması Gerekenler

· Ani kilo kaybından kaçınmak,

· Özellikle yaz aylarında bol su tüketmek,

· Tuz tüketimini kısıtlamak,

· Düzenli egzersiz veya yürüyüş yapmak,

· Ani kilo kayıplarından kaçınmak,

· Bol sıvı ve hareket etmek,

· Lifli sebze ve meyve tüketimi artırmak,

Böbrek taşı oluşumu engellediği gibi, böbreklerde yer alan taşları da ortadan kaldırmaktadır.

Böbrek taşlarınızın boyutunu öğrenmeniz gerekiyor!

5 mm altındaki taşlar kendiliğinden düşme özelliğine sahiptir. Bol su ve hareket taşların düşmesine yardımcı olur. 4-6 mm arasındaki taşların bazılar kendiliğinden bazıları da müdahale ile düşer.

Böbrek Taşı Düşürmek İçin Bitkiler

Bitkisel olarak da böbrek taşlarını eritmek ve vücuttan göndermek mümkün olmaktadır. Başta Çoban kesesi olmak üzere bayır turpu, mısır püskülü, hazenbel kökü gibi bitkiler de böbrek taşları ağrısına iyi geldiği gibi taşların düşmesini de sağlayabilmektedir.

Böbrek Taşları Nasıl Vücuttan Atılır?

Böbrek taşı oluşumu, ülkemizde oldukça birçok kişi tarafından görülen bir durumdur. Buna ek olarak kadınlara nazaran erkeklerde daha çok görülebilmektedir. Böbrek taşı genelde röntgende görülen bir hastalıktır. Ancak röntgen de bütün taşlar görünmez. Bütün taşları görmek için bilgisayarlı tomografisi çekilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. 5-6 mm civarında boyutu olan taşlar olanlar doktor tavsiyesiyle düşürülür. Hasta kahve ve çay tüketmemesi gerekir. Bunların yanı sıra ağrı kesici verilmektedir. Ancak ağrı kesicinin yeterli gelmediği durumlarda narkotik ilaçlar verilir. Böbrek taşı düşmediği zamanlara cerrahi operasyon yapılır. Bu yöntemler arasında birçok farklı tekniğe sahip olan yöntemler bulunmaktadır. Ancak başlıca böbrek taşı düşürme ve kırma işlemleri arasında; ESWL (Taş kırma tedavisi), Pertükan Taş Kırma (PCNL) yöntemi, RIRS (retrograd intrarenal cerrahi) yöntemi ve şu anda çok az kullanılan bir teknik olan Açık Cerrahi yöntemidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: