Bebekler Neden Kusar

Bebekler Neden Kusar

Kusma birçok hastalığın nedeni olabilir. Bebeklerde kusma kendiliğinden görülebilir ve bebek huzursuz olur.

Normal kusma

Bebekleri zorlamadan kendi halindeyken bir kaç damla şekilde kusmasıdır. Bu genellikle ilk aylarda olabilir. Bebekler genellikle beslenmeden sonra çıkardığı kusmalardır. 6 -12 ay sonrası görünmese de düzelmediği durumlarda acil servislere başvuru yapmakta fayda bulunmaktadır.

Kusmanın Diğer Nedenleri

Bir diğer nedeni ise reflü olabilir. Yemek borusundan başlayarak mideye kadar olan yerin kasılma yetersizliğinden kaynaklanan kusmalara rastlamak da mümkün olabilmektedir.

Kusarken ne yapmalısınız?

· Bebeğin kusması bitene kadar ona katı gıda vermeyin.

· Bebeğiniz kustuktan sonra ağızının içindeki yabancı maddeleri temizleyin. Bu iş için en küçük parmağınız olan serçe parmağınızı ya da en rahat kullanabileceğiniz işaret parmağınızı kullanabilirsiniz.

· Bebeğiniz şiddetli ve 3 günde 3 defa oluyorsa ve kusmuğunda kan veya yeşil bir madde varsa buna ek olarak da ateşi varsa hastanelerin acil servislerine başvuru yapabilirsiniz.

· Kusma anında bebeğin boğulmaması ya da tıkanmaması için mutlaka bebeği yan veya yüz üstü çevirin.

Bebeğin Kusmasını Engellemek İçin Neler Yapabiliriz?

· Bebeğinizi beslerken ya da besledikten sonra hemen yatırmayın.

· Bebeği doyururken dozu iyi ayarlayın ve bebeği çok aşırı şekilde beslemeyin.

· Bebeği besledikten sonra asla bebeğe zarar verecek hareketlerde bulunmayın. Bebeği sürekli hareket ettirmek ona zarar verecektir.

Yeni Doğan Bebekler Neden Kusar?

Bebeklerde en sık karşılaşılan durumlardan birisi kusma sorunudur. Özellikle anne sütü veya mama ile beslendikten sonra bebekler kusmaktadırlar. Bunun en büyük nedeni midesinin bu tür besinlere alışık olmamasından dolayı ya da henüz sindirimi tam anlamıyla yapamadıkları için olmaktadır.

Bebeklerde Kusma Sebepleri

Bebeklerde Reflü: Bebeklerin midesi küçük ve gelişmemiş o yüzden çok yiyince mide asidini sütü ve yiyecekleri dısarı çıkarır.

İnek Sütü Alerjisi: Bazı bebeklerin bağışıklık sistemi inek sütüne karşı tepki gösterir. Bebek inek sütünü sindiremez ve reflü hastalığına benzer belirtiler gösterir. Böyle durumlar oluyorsa bebeğinize verdiğiniz besinler arasından inek sütünü çıkarın.

Doktora Acil Götürülmesi Gereken Durumlar

• Şiş ve yumuşak karın

• Baş çarpması sonrasında başlayan kusma

• 24 saatten fazla süren sürekli kusma

• Su kaybının fazla olduğu durumlarda

• Bebeğin cildi sarı, karnında ağrı

• Ateş

• Kanlı yeşil ya da koyu kahverengi kusmuk

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: